image
مقالات شنا
1397/05/18 09:43

به 5 دلیل ازشنا کردن درزمستان غافل نشوید

به 5 دلیل از شنا کردن در زمستان غافل نشوید
قبل از اینکه انسان بتواند آب را گرم کند استفاده از آب سرد برای شستشوی بدن و شناکردن از قدیم الایام رایج بوده است. اشراف زادگان دوره ادوارد هفتم نیز به طور منظم از آب سرد استفاده می کردند. اگر این کار بدرستی و از راه صحیح انجام گیرد اثرات مثبت و احساس روانی خوبی در افراد پدید می آورد. امروزه هم افرادی با اعتقادات مذهبی و یا برای هیجان و داشتن تجربه جدید و برخی دیگر نیز برای سلامتی و استفاده از فواید آن در آب سرد شنا می کنند، شما هم اگر دوست دارید در آب سرد شنا کنید این مطلب را بخوانید
شنا کردن در آب سرد اثرات فیزیولوژیک وجسمانی دارد که در اینجا به شش مورد آن اشاره میکنیم:
1-افزایش سیستم ایمنی بدن
مطالعات گسترده ای در مورد اثرات آب سرد بر روی سیستم ایمنی بدن انجام شده است. آب سرد باعث می شود تعداد گلبولهای سفید خون افزایش یابد که این فرآیند باعث تقویت واکنش دفاعی بدن در شرایط خاص می شود. به همین دلیل افرادی که در آب سرد شنا می کنند به ندرت مریض می شوند.
2-بالا بردن اندروفین
هنگام شنا در آب سرد مغز اندروفین رها میسازد که همین موضوع باعث می شود اگر دردی در وجودمان داشته باشیم آن را فراموش کنیم.اندورفین ها باعث می شوند که مغز ما احساس خوبی داشته باشد. همچنین شنا کردن در آب سرد یک ورزش است و تاثیر مثبت ورزش برای مقابله با افسردگی نیز ثابت شده است.
3- افزایش گردش خون
یکی دیگر از تاثیرات شنا در آب سرد رفع گرفتگی از رگ ها، شریان ها، مویرگ ها می باشد آب سرد باعث می شود قلب سخت تر کار کند و رگ ها خون را با شدت بیشتری حرکت دهند . شناگری که مدتی در آب سرد شنا کرده در بیرون آب گردش خون بهتری خواهد داشت حتی برخی این کار را به صورت محدود برای افراد مسن و آسیب پذیرتوصیه میکنند تا بتوانند افزایش توان بدن در سرمای زمستان مقابله بهتری داشته باشند.
4-سوزاندن بیشتر کالری
به طور کلی ورزش شنا راهی است برای سوزاندن کالری ها، حالا هرچقدر آبی که در آن شنا می کنیم سردتر باشد باعث می شود تا جنب و جوش بدن برای افزایش دمای درونی بیشتر شود . و این جنب و جوش درونی باعث می شود تا در آب سرد کالری بیشتری سوزانده شود.
5-کاهش استرس
استرس یک شیطان در جهان مدرن است. وقتی استرس سراغ انسان می آید، باعث اندوه و ناراحتی می شود و برعکس کاهش استرس موجب به وجود آمدن احساس بهتر، نگاه خوش بینانه تر به زندگی ، و انعطاف پذیری بیشتر میشود
شنا در آب سرد امکان کاهش استرس بر جسم و ذهن را فراهم می سازد. در بسیاری از مطالعات در مورد ارتباط بین آب سرد و کاهش استرس گفته اند. شناگران آب سرد به طور طبیعی آرام ترند و در مواجهه با سختی قوی تر هستند.
علاوه بر همه این فوائد ی که ذکر شد ، بسیاری از شناگران اظهار داشته اند که شنا کردن در آب سرد به بسیاری از دوستان کمک کرده است تا جراحات ورزشی آنها بهبود یابد و حتی بعضی از آنها از دست سرطان نجات یابند.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :